ЕНП с декларация, която на практика отменя Зелената сделка
Автор: Боян Рашев във Facebook:
Краят на Зелената договорка наближава!
Лидерите на Европейската национална партия са разгласили декларация, която на практика анулира съвсем всичко заложено в Европейската зелена договорка от 2019 година Най-сетне водещата политическа групировка в Европейски Съюз си дава ясна сметка какъв брой разрушително е въздействието на тази политика върху съюза. Предложенията включват:
1. Отлагане на отговорностите за отчитане за резистентност (CSRD), директивата за дю дилиджънс във веригата на доставки (CSDDD) с най-малко 2 години. Прилагането им ще се ограничи до компании с над 1000 чиновници.
2. Отлагане на въвеждането на въглеродните мита (CBAM) с най-малко 2 години.
3. Допълнително облекчение на към този момент отсрочената Директива за обезлесяването (EU DR).
4. Въвеждане на действителни оценки на въздействието за всяко ново законодателство, с цел да не се допусне приемане на закони, които унищожават европейската конкурентоспособност.
5. Отмяна на наложителните квоти за дял на ВЕИ в енергетиката. Това отваря пътя на нуклеарната сила и други нискоемисионни технологии.
6. Отмяна на санкциите за непостигане на задачите за междинни въглеродни излъчвания на продадените коли за всички автомобилни производители.
7. Отмяна на задължението за реставрация на здания, които не дават отговор на критериите за нулеви чисти излъчвания.
8. Прекратяване на практиката на в допълнение усложняване на екологичните регулации на национално равнище.
Ето цялостния текст: https://www.epp.eu/.../EPP-Retreat-Growth-and-Jobs...
Всичко гореописано се прави за избавяне на европейската промишленост, стопанска система и население от безумните политики, които тъкмо същите хора постановиха в интервала 2019-2024 година Няма и намек за понасяне на политическа отговорност. Даже едно " Извинете, сгрешихме! " няма да чуем. Това е равнището на водачите на европейската политическа прослойка.
Описаните промени ще имат някакъв принос и са добра първа стъпка, само че не са задоволителни за възобновление на енергетиката и промишлеността на Европейски Съюз. Нужно е доста повече.
" Гласове " разгласява превод на целия документ, който е озаглавен: " Европа се нуждае от повече напредък и работни места, повишение на конкурентоспособността посредством понижаване на свръхрегулациите и разноските за администрация "
През последните десетилетия Европейски Съюз реализира триумф, като сътвори обединен пазар, понижи комерсиалните бариери в границите на Европа и в интернационален проект посредством търговски съглашения. Това докара до основаване на работни места и напредък за нашите жители и увеличи конкурентоспособността на нашите компании. От началото на века обаче растежът в Европа изостана от другите райони в света.
Изоставането сред Съединени американски щати и Европейски Съюз във връзка с Брутният вътрешен продукт се усили от 17 % през 2002 година на 30 % през 2023 година Основната причина за утежняването на обстановката е по-ниската продуктивност в Европейски Съюз, която води до по-бавно повишаване на приходите и по-слабо вътрешно търсене в Европа. Напоследък интернационалната търговия е подложена на напън, което в допълнение натоварва доста експортно насочени браншове на нашите стопански системи. Руската война на експанзия против Украйна и последвалото нарастване на цените на силата в допълнение утежниха икономическите вероятности в Европа.
Както се показва в отчета на Драги, ние продължаваме да усилваме регулаторната тежест върху европейските сдружения, които са изключително скъпи за дребните и междинни предприятия (МСП) и са саморазрушителни за тези в цифровите браншове. Повече от половината от МСП в Европа показват регулаторните спънки и административната тежест като най-голямото предизвикателство.
Регулирането може да донесе изгоди за сдруженията посредством хармонизиране на различаващите се национални правила или посредством механически правила, които откриват по какъв начин би трябвало да се употребява дадена законодателна рамка да се ползват на процедура в целия Европейски Съюз. Това обаче може да докара и до голям брой спомагателни отговорности и тежести за сдруженията, с кумулативен резултат във времето.
Пропорционалността и нуждата от такива спомагателни условия би трябвало да бъдат деликатно и изчерпателно тествани, да се направи кръстосана инспекция с „ практикуващите “ (т.е. сдруженията, които би трябвало да ги прилагат) и да се вземат поради всички превишаване на правата би трябвало да бъде бързо преодоляно посредством решителни, амбициозни и всеобхватни стратегия за дерегулиране и опростяване с съответен и наложителен проект за деяние, включващ всички институции. На мрачните вероятности пред европейската стопанска система би трябвало да се противодейства с явен акцент върху повече конкурентоспособност с по-малко и по-добре ориентирани регулации. Трябва да подсигуряваме, че Европа да остане водеща дестинация за вложения, технологии и работни места. Завършване на единната на единния пазар, по-специално във връзка с свободното придвижване на услуги, е належащо за по-нататъшен напредък.
Ние се разгласяваме за доста понижаване на бюрокрацията и регулациите.
В този подтекст приветстваме самодейностите на Комисията на Европейски Съюз, ориентирани към понижаване на административната тежест. С програмата REFIT проверката на МСП и конкурентоспособността, „ инспекциите на действителността “, с които се тестват съществуващи и идни регулации с сдруженията, цифровата съгласуваност на законодателния развой, промените на европейския учебен срок и уговорката за понижаване на отговорностите за докладване с 25 % за всеки комисари и с 35 % по-малко за МСП, както и с предлагането за „ всеобхватни пакет за опростяване “, разгласен за края на февруари 2025 година, Комисията подхваща прави стъпки за понижаване на бюрокрацията.
Но би трябвало да отидем по-далеч и да бъдем още по-смели, тъй като прекомерните регулиране и администрация през днешния ден се трансфораха в съществена причина за спада на продуктивността в Европейски Съюз тя още повече изостава от тази на Съединени американски щати и Китай.
Ето за какво настояваме за преразглеждане на законодателството, което следва да бъде приложено, в това число делегираните и актовете за осъществяване, както и прецизно използване на правилото „ един влиза, двама излизат “ - т.е. за всеки нов тягостен правилник би трябвало да се отстранен два остарели, към момента ефикасни регламента.
Законодателството в региона на корпоративната резистентност, като да вземем за пример Директивата за отчитане на корпоративната резистентност (CSRD) и Директивата за сложна инспекция на корпоративната резистентност (CSDDD) се оказват несъразмерни и обременителни, с големи последствия за европейските МСП.
Прилагането на CSRD и CSDDD, както и на обвързваното с тях законодателство, в това число регламента за таксономията и механизма за пригаждане към ограничаването на въглеродните излъчвания (CBAM), следва да се отсрочи за най-малко две години.
През това време един общ правилник следва да ограничи обсега на тези условия до най-големите сдружения с повече от 1000 чиновници, да се отстрани косвеният резултат върху МСП, да се уеднаквят законодателните припокривания, които понастоящем водят до двойно отчитане, и доста да се понижи отговорностите за докладване за огромните сдружения с най-малко 50 %. Това би основало правна сигурност за всички наранени сдружения, като в същото време се понижи бюрократичната тежест в дълготраен проект.
Ангажираме се да създадем повсеместен обзор на това, къде могат да бъдат да бъдат опростени регулациите в региона на цифровата политика, като да вземем за пример Закона за изкуствения разсъдък Също би трябвало да бъдат деликатно прегледани за припокриване и спорове с други хоризонтални закони на Европейски Съюз в региона на цифровите технологии, като да вземем за пример ЗЗЛД, Закона за данните, ОРЗД, само че също по този начин и със съществуващата секторна нормативна уредба, като част от едногодишната оценка на това дали разширеният цифровите постижения на правото съответно отразява потребностите и рестриктивните мерки на МСП и дребните предприятия със междинна пазарна капитализация.
Стремим се към опростяване и усъвършенстване на военното развиване и поръчки в духа на същински обединен пазар за отбранително съоръжение. Противопоставяме се на несъразмерното контролиране и администрация на всички равнища, от Европейски Съюз до локално равнище, за селското и горското стопанство. Настояваме за по-нататъшно опростяване на въпроси като отделянето на земя чартърен или пестициди, както и за използването на регламента на Европейски Съюз по отношение на обезлесяването.
Освен това Съветът за регулаторен надзор би трябвало да бъде укрепен, като се плануват мощни гаранции за неговата самостоятелност и следва да прави наложителен надзор на „ съгласуваността, бюрокрацията, конкурентоспособността и субсидиарност “ при започване на всеки законодателен развой. Всички опасения по отношение на качеството на на оценките на въздействието би трябвало да бъдат ясно заявявани и преценявани от всички политически фактори, които вземат решения.
Освен това, преди да се подхващат регулаторни ограничения, би трябвало да се извършат солидни оценки на въздействието. Тристранните процедури би трябвало да бъдат реформирани, с цел да се основат повече бистрота и демократична отчетност, в това число целенасочени оценки на въздействието на промените в законодателния развой.
Прекомерното осъществяване на европейските условия (т.нар. „ gold plating “) би трябвало да бъде прекратено на национално ниво. За тази цел националните разпореждания в държавите-членки на Европейски Съюз, които надвишават европейското право следва да бъдат премахнати и всяко бъдещо свръхизпълнение да бъде предотвратено по подобаващ метод, например посредством оптимално хармонизиране, когато това е допустимо. По принцип директивите на Европейски Съюз не следва да надвишават 1:1 осъществяване на национално равнище, а следва да бъдат лимитирани до минималното равнище на плануваното контролиране. Следва да се заобикаля паралелното контролиране на европейско и национално ниво когато е допустимо.
Обработката на данни на всички равнища следва да следва правилото „ единствено един път “, съгласно който
жителите и сдруженията би трябвало да дават едни и същи данни единствено един път.
Законът за публичните поръчки като цяло би трябвало да бъде преразгледан и банален. За да се реализира правилния баланс сред успеваемостта при отварянето на единния пазар, обезпечаването на съотношението цена-качество и бързи и елементарни процедури, идното преразглеждане би трябвало да прецени не единствено по какъв начин възлагането на публични поръчки да стане по-просто, само че също по този начин и с да се увеличат праговите стойности, над които да се изисква покана за присъединяване в търг.
Европейски Съюз има амбициозни цели в региона на климата и политики за тяхното реализиране. Когато ги прилагаме би трябвало да се уверим, че те няма да доведат до деиндустриализация.
Ако политиката за климата се трансформира в спънка за конкурентоспособността и растежа, тя освен няма да успее да реализира поддръжката на европейските жители, само че и ще рискува да усили световните излъчвания, защото продуктите ще бъдат създавани в други райони на света с по-високи излъчвания.
Наличието на достъпа енергия е решаваща причина за напредък и претовареност. Днес предприятията в Европейски Съюз са изправени пред цени на електрическата енергия, които са 2-3 пъти по-високи от тези в Съединени американски щати, до момента в който цените на природния газ са 4-5 пъти по-високи от тези в Съединени американски щати.
Ето за какво би трябвало да използваме всички налични енергийни решения посредством софтуерно безпристрастен метод, който включва възобновими енергийни източници, нуклеарна сила, водород, биоенергия и хващане на въглерод, потребление и предпазване.
Системата на Европейски Съюз за търговия с излъчвания (СТЕ) е елементарна и ефикасна пазарна система за
стимулиране на по-голяма успеваемост и понижаване на въглеродните излъчвания. Въпреки това няма нужда от в допълнение прекалено контролиране, като да вземем за пример обвързване за реновиране на жилищата.
Не поддържаме и обособена цел за каузи на „ възобновимата сила “ - страните членки би трябвало сами да решат с какви технологии да реализират задачите за климата.
Искаме от Европейската комисия да показа предложение за ограничения за поддържане на конкурентоспособността на европейската автомобилна промишленост, изключително за облекчение на ограниченията за отбягване на евентуални санкции за непостигане на задачите за излъчванията до 2025 г.
В отговор на високите цени на силата по-голям дял от приходите от Европейския пазар на емисии следва да се насочи към енергоемките браншове, да вземем за пример за подкрепяне на екологични решения за водород или хващане и предпазване на въглерод.
Във връзка с това приветстваме проекта на Комисията за „ Чиста индустриална договорка “, който следва да отговори на тези опасения и да даде явен знак, че Европа ще се оправи с казуса с конкурентоспособността и продуктивността с по-прагматичен метод. Корекцията на въглеродните квоти (CBAM) би трябвало да бъде прегледана деликатно и във връзка с въздействието върху бюрокрацията и конкурентоспособността на другите браншове на нашата стопанска система.
Ако желаеме Европейски Съюз да сътвори нов напредък и работни места, Европейската комисия, само че също по този начин и Европейският парламент, Съветът и националните и локалните управляващи би трябвало да проявят въздържаност във връзка с всяко ново контролиране. Това изисква нов метод на мислене. Не е належащо всяка добра концепция да се трансформира в закон - Европейски Съюз би трябвало да се концентрира върху огромните проблеми, вместо да контролира всяка област от живота на хората. Това е пътят напред, с цел да се подсигурява, че историята на триумфа на Европейски Съюз от последните десетилетия ще продължи да бъде сполучлива и в бъдеще.